« Powrót

W praktyce nie brakuje przypadków, kiedy otrzymane przez pracownika wypowiedzenie umowy o pracę jest nieuzasadnione albo narusza przepisy prawa pracy. W takich sytuacjach nasi adwokaci sporządzają odwołanie od takiego wypowiedzenia umowy o pracę i reprezentują pracowników w sądzie pracy.

W takiej sprawie pracownik może żądać ustalenia bezskuteczności wypowiedzenia – tzw. uznania go za niebyłe i nieskuteczne. Takie żądanie zostanie przez sąd pracy uwzględnione, ale tylko do momentu, kiedy wypowiedziana umowa jeszcze trwa, czyli do końca okresu wypowiedzenia. W praktyce, rzadko się to zdarza.

Jeśli okres wypowiedzenia upłynął i żądanie o ustalenie bezskuteczności wypowiedzenia nie będzie mogło być przez sąd pracy uwzględnione, pracownik może wnosić o:

– przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach (tzw. roszczenie restytucyjne) albo

– odszkodowanie (w wysokości wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy, nie niższej jednak od wynagrodzenia za okres wypowiedzenia).

To do pracownika należy wybór jednego z roszczeń, wskazanych powyżej, które będzie chciał dochodzić przed sądem pracy. Od tej zasady istnieje jednak wyjątek. Jeśli pracownik zażąda przywrócenia do pracy, a sąd pracy na podstawie zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego uzna, że takie przywrócenie jest niemożliwe (np. etat zlikwidowano) lub byłoby niecelowe (np. z uwagi na spór między pracownikiem a pracodawcą), to w takiej sytuacji może przyznać pracownikowi wyłącznie odszkodowanie.

Pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy, przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, nie więcej jednak niż za 2 miesiące, a gdy okres wypowiedzenia wynosił 3 miesiące – nie więcej niż za 1 miesiąc.

Pracodawca może odmówić ponownego zatrudnienia pracownika, jeżeli w ciągu 7 dni od przywrócenia do pracy nie zgłosił on gotowości niezwłocznego podjęcia pracy, chyba że przekroczenie terminu nastąpiło z przyczyn niezależnych od pracownika.

Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 21 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę. Odwołanie można połączyć z roszczeniem o wypłatę zaległego wynagrodzenia np. za nadgodziny lub godziny nocne, a także ze sprawą o ustalenie istnienia stosunku pracy.

Kancelaria adwokacka KJS Legal z sukcesem reprezentuje pracowników przed sądem pracy. Nasza asysta obejmuje postępowanie przedsądowe, mediacyjne, sądowe i egzekucyjne. Redagujemy ugody-porozumienia zawierane przez strony (pracowników i pracodawców) przed wszczęciem sprawy w sądzie oraz ugody sądowe.

Adwokat Joanna Susło
KJS Legal Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu

Adwokat – Wrocław – KJS Legal