« Powrót

W toku długotrwałego i stresującego postępowania rozwodowego często zdarza się, że małżonkowie – którzy zajmują wspólne mieszkanie – zaczynają stawać się względem siebie agresywni. Problem w takich sprawach polega na tym, że zajmują jedno mieszkanie i żadne z nich nie zamierza go opuścić do czasu zakończenia sprawy rozwodowej.

W takiej sytuacji rozwiązaniem może być wniosek o zobowiązanie sprawcy przemocy w rodzinie do opuszczenia mieszkania zajmowanego wspólnie innym członkiem rodziny dotkniętym przemocą.

Materialnoprawną podstawą takiego wniosku jest art. 11a ustawy z 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, w świetle którego – jeżeli członek rodziny wspólnie zajmujący mieszkanie, swoim zachowaniem polegającym na stosowaniu przemocy w rodzinie czyni szczególnie uciążliwym wspólne zamieszkiwanie, osoba dotknięta przemocą może żądać, aby sąd zobowiązał go do opuszczenia mieszkania. Sąd rozpoznaje taką sprawę na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu nieprocesowym.

Komentowany przepis art. 11a pozwala na sądowe nałożenie, na wniosek osoby dotkniętej przemocą, obowiązku opuszczenia mieszkania przez osobę stosującą przemoc w rodzinie, a następnie wykonanie tego obowiązku. Z powyższego przepisu wynika, że, aby Sąd mógł zobowiązać uczestnika do opuszczenia lokalu, niezbędne jest łączne wystąpienie następujących przesłanek:

– wnioskodawca musi być ofiarą przemocy ze strony uczestnika,

– uczestnik musi być członkiem rodziny wnioskodawcy,

– osoba stosująca przemoc i ofiara muszą wspólnie zajmować mieszkanie,

– przemoc ta musi czynić szczególnie uciążliwym wspólne zamieszkiwanie.


Zachowanie polegające na stosowaniu przemocy w rodzinie musi czynić „szczególnie uciążliwym” wspólne zamieszkiwanie z innym członkiem rodziny (tzn., że coś wyróżnia się na tle innych podobnych zjawisk, bądź zakres lub natężenie tego jest większe niż zwykle). Musi wobec tego występować uciążliwość o szczególnie dużym nasileniu, niezwykłym, wyjątkowym.

W takich sprawach zwykle bezsporne jest to, że wnioskodawca i uczestnik postępowania pomimo licznych toczących się miedzy nimi postępowań (o rozwód, karnych) nadal wspólnie zamieszkują. Z okoliczności prowadzonych przez naszych adwokatów spraw wynika również, że pomiędzy stronami istnieje silny, wieloletni konflikt. Pomiędzy stronami dochodzi do licznych kłótni, awantur oraz przepychanek. A materiał zgromadzony w sprawie – tj. twierdzenia stron w pismach procesowych, nie dają jednoznacznego obrazu co do tego, czy, a jeśli tak to kto w domu stron jest osobą stosującą przemoc domową, kto jest sprawcą, a kto ofiarą tej przemocy.

Z treści przepisu art. 11a ustawy o przeciwdziałaniu pomocy w rodzinie wynika natomiast, iż celem wprowadzenia tejże ustawy było zapewnienie bezpieczeństwa osobom, wobec których stosowana jest w rodzinie przemoc. Zapisy ustawy, w tym przepis art. 11a dający możliwość nakazania opuszczenia mieszkania przez osobę stosującą przemoc, nie służą do rozwiązywania istniejącego pomiędzy małżonkami konfliktu (tak: Sąd Rejonowy w Nysie z dnia 7 czerwca 2017 r., sygn. akt: I Ns 1281/16).

Kancelaria adwokacka KJS Legal pomaga osobom dotkniętym przez przemoc uzyskać nakaz opuszczenia przez sprawcę przemocy wspólnego mieszkania. W razie nie wykonywania postanowień sądu, reprezentujemy także w postępowaniu egzekucyjnym.

Adwokat Joanna Susło
KJS Legal Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu

Adwokat – Wrocław – KJS Legal