« Powrót

Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania karnego, policja ma prawo zatrzymać osobę podejrzaną, jeżeli istnieje uzasadnione przypuszczenie, że popełniła ona przestępstwo, a zachodzi obawa ucieczki lub ukrycia się tej osoby albo zatarcia śladów przestępstwa bądź też nie można ustalić jej tożsamości albo istnieją przesłanki do przeprowadzenia przeciwko tej osobie postępowania w trybie przyspieszonym.

Zatrzymanie nie jest równoznaczne z uznaniem danej osoby za winną popełnienia określonego czynu. Nie brakuje przypadków z praktyki adwokata z naszej kancelarii, kiedy po przesłuchaniu, osoba podejrzana została wypuszczana do domu. Pamiętać należy, że aby doszło do skazania, prokuratura musi osobie zatrzymanej postawić zarzut, co może być połączone z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie. Następnie, jeśli prokuratura zbierze odpowiedni materiał dowodowy przeciwko osobie zatrzymanej, kieruje akt oskarżenia do sądu, który ostatecznie rozstrzyga o tym, czy dana osoba jest sprawcą czynu, a nawet jeśli – to czy należy wymierzyć jej karę czy może np. umorzyć postępowanie karne.

Skupiając się na samym zatrzymaniu, warto pamiętać, że policja powinna natychmiast poinformować zatrzymanego o przyczynach zatrzymania i o przysługujących mu prawach, w tym o prawie do skorzystania z pomocy adwokata, do złożenia oświadczenia i odmowy złożenia oświadczenia, do otrzymania odpisu protokołu zatrzymania. Niestety, w praktyce dochodzi do naruszania zasad zatrzymania i zdarza się, że osoba zatrzymana nie jest w ogóle informowana o swoich prawach.

Z uwagi na to, że do zeznań składanych w protokole zaraz po zatrzymaniu warto być dobrze przygotowanym, niekiedy doradzamy naszym klientom, aby na tym etapie postępowania całkowicie odmówili złożenia oświadczeń w sprawie. Z naszego wieloletniego doświadczenia i dbania o najwyższy interes klienta wynika, że nie brakuje przypadków, kiedy jedno niefortunne sformułowanie wypowiedziane w trakcie pierwszego przesłuchania po zatrzymaniu jest potem wykorzystywane przez policję i prokuraturę, jako jeden z głównych dowodów w sprawie, mających rzekomo świadczyć o winie zatrzymanego.

Na podstawie art. 245 Kodeksu postępowania karnego, zatrzymanemu na jego żądanie należy niezwłocznie umożliwić nawiązanie w dowolnej formie kontaktu z adwokatem, a także bezpośrednią z nim rozmowę (!). Pouczamy naszych klientów, aby pamiętali o tym przepisie i w razie nagłego zatrzymania przez policję we Wrocławiu powoływali się na jego brzmienie.

Kancelaria adwokacka KJS Legal reprezentuje klientów w przesłuchaniu zaraz po nagłym zatrzymaniu we Wrocławiu i innych miejscowościach. Kontrolujemy przebieg procedury o zastosowanie względem zatrzymanego tymczasowego aresztowania, w tym uczestniczymy w tzw. posiedzeniu aresztowym, a także w razie potrzeb – sporządzamy zażalenie na niekorzystne postanowienie sądu. Jeśli doszło do zatrzymania we Wrocławiu bliskiej Ci osoby, jako członek rodziny masz prawo w imieniu osoby zatrzymanej skontaktować się z dowolnym adwokatem i udzielić upoważnienia do działania w imieniu zatrzymanego.

Adwokat Joanna Susło
KJS Legal Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu