« Powrót

Zgodnie z art. 238 § 1 Kodeksu spółek handlowych, zgromadzenie wspólników zwołuje się za pomocą listów poleconych lub przesyłek nadanych pocztą kurierską, wysłanych co najmniej dwa tygodnie przed terminem zgromadzenia wspólników.

Przywołany art. 238, a także inne przepisy kodeksowe, nie określa sposobu obliczenia terminu zwołania zgromadzenia wspólników. Z uwagi jednak na to, że sposób i termin zwołania zgromadzenia wspólników mieszczą się w pojęciu „funkcjonowanie spółki”, to sprawach nieuregulowanych w Kodeksie spółek handlowych, na podstawie art. 2 tego kodeksu, stosować należy przepisy Kodeksu cywilnego.

Z art. 111 § 1 i 2 Kodeksu cywilna wynika, że termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia, przy czym nie wlicza się tego dnia, w którym nastąpiło zdarzenie będące początkiem terminu.

W świetle natomiast wyroku Sądu Najwyższego z dnia 8 lutego 2008 r. (sygn. akt I CSK 399/07), przewidziany w art. 238 § 1 k.s.h. minimalny dwutygodniowy termin na zwołanie zgromadzenia wspólników zostaje zachowany, jeżeli kończy się najpóźniej z upływem dnia poprzedzającego wskazany w zaproszeniu dzień odbycia zgromadzenia wspólników.

Analizując powyższe przepisy i orzecznictwo, przyjąć należy, że jeżeli zgromadzenie zwoływane jest na 17.12.2018 r., to zaproszenie na to zgromadzenie powinno zostać wysłane 2.12.2018 r. Obliczając termin wlicza się bowiem dzień wysłania zaproszeń, a termin dwutygodniowy musi upłynąć w dniu poprzedzającym planowany dzień zgromadzenia. W powyższym przykładzie termin dwutygodniowy upłynie z końcem 16.12.2018 r., a zgromadzenie odbędzie się dnia następnego, czyli od wysłania do dnia zgromadzenia upłyną dwa tygodnie.

Na marginesie warto pamiętać, że jeśli mają zastosowanie przepisy Ustawy o rachunkowości, to sam termin na zapoznane się ze sprawozdaniem finansowym przez wspólników powinien wynosić 15 dni (art. 68 Ustawy o rachunkowości).

Adwokat Joanna Susło
KJS Legal Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu