« Powrót

Każdą sprawę na każdym etapie (w tym na etapie przed sądowym) można skierować do mediacji. Czym jest ten proces?

Przede wszystkim, mediacja jest dobrowolna. W przeciwieństwie do postępowania sądowego, osoba prowadząca mediację tzw. mediator – osoba bezstronna w stosunku do stron i neutralna w stosunku do przedmiotu sprawy, nie może niczego narzucić, podłożyć do podpisu, póki strony nie stwierdzą że to jest to i chcą ugody w sprawie. Z mediacji można się w każdej chwili wycofać, bez obowiązku podawania przyczyny rezygnacji.

Mediacja nie jest od tego, aby przewidywać hipotetyczne rozstrzygnięcie w sprawie, które może wydać sąd. Postępowanie jest odformalizowane, strony nie przedstawiają dowodów ani nie uprawdopodabniają kto ma rację. Przebieg całego procesu mediacji jest zachowany w tajemnicy. Wszelkie informacje, okoliczności i fakty, które wypłyną w toku rozmów, pozostaną poufne. Jeśli nie dojdzie do zawarcia ugody, sąd dowie się tylko o tym fakcie, bez uzasadnienia, dlaczego, kto zerwał mediację, kto co powiedział.

Przechodząc do skutków prawnych ewentualnej ugody zawartej przed mediatorem, to ma ona moc ugody przed sądem, ugoda nadaje się do egzekucji przed komornikiem. Sąd umarza postępowanie, a zatem sprawa nie idzie już do sądu.

Podsumowując, warto zastanowić się przed wytoczeniem sprawy przed sądem, o przekazaniu jej do mediacji. Co istotne, chociaż mediacja jest odpłatna, to jednak zdecydowanie tańsza niż postępowanie sądowe, natomiast prawidłowe złożenie wniosku o mediację przerywa bieg przedawnienia, a zatem nie wyklucza – w razie nie zawarcia ugody – dalszego prowadzenia sprawy przed sądem.

Nasza kancelaria adwokacka jest przyjazna mediacji. Adwokat Joanna Susło ukończyła w tym roku szkolenie na mediatora i wkrótce zostanie wpisana na stałą listę adwokatów-mediatorów prowadzoną przy Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, gdzie znajduje się Przystań Mediacji.

Szerzej o mediacji poczytasz w tym artykule.

Adwokat Joanna Susło
KJS Legal Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu