« Powrót

Współsprawstwo jest odmianą sprawstwa, która różni się od sprawstwa (pojedynczego) tym, że zamiar dokonania czynu zabronionego zostaje podjęty przez co najmniej dwie osoby. Co więcej, te dwie osoby działają wspólnie wedle przyjętego podziału ról.

Z powyżej definicji wynika, że obowiązkowym elementem każdego współsprawstwa są:

– subiektywne przekonanie każdego ze sprawców, że działają razem (nie musi to być pisemne porozumienie),

– wspólna realizacja znamion danego przestępstwa,

– współdziałanie, które polega na tym, że czyn jednego współsprawcy stanowi dopełnienie czynu drugiego współsprawcy.

Celem uściślenia, wspólna realizacja znaniom danego przestępstwa nie oznacza, żeby każdy ze sprawców samodzielnie zrealizuje wszystkie czynności składające się na dane przestępstwo. Wystarczy, aby suma zachowań obydwu współsprawców doprowadziła do realizacji przestępstwa. Tytułem przykładu, w ramach współsprawstwa przestępstwa rozboju (art. 280 § 1 k.k.) może się zdarzyć, że tylko jeden sprawca używa wobec pokrzywdzonego przemocy, drugi zaś zabiera w celu przywłaszczenia należącą do pokrzywdzonego rzecz.

Z istoty współsprawstwa wynika również to, iż każdy ze współdziałających odpowiada także za to, co uczynili pozostali współsprawcy, pod tym jednakże warunkiem że mieści się to w granicach zawartego porozumienia. Odpowiedzialność ta nie rozciąga się zatem na tzw. eksces któregokolwiek ze współsprawców, czyli taką okoliczność popełnianego czynu zabronionego (np. użycie niebezpiecznego narzędzia), której nie objęto wcześniejszym porozumieniem.

Kancelaria adwokacka KSJ Legal z sukcesem prowadzi sprawy z zakresu prawa karnego, w tym te dotyczące współsprawstwa (koincydentalnego, sprawstwa równoległego oraz sukcesywnego). Doradzamy na każdym etapie postępowania, począwszy od sporządzenia opinii prawnej, aż do uzyskania prawomocnego rozstrzygnięcia przed sądem II instancji.

Adwokat Joanna Susło
KJS Legal Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu

Tel. 668-841-990

[email protected]

Adwokat – Wrocław – KJS Legal