« Powrót

W postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku Sąd wymienia spadkodawcę oraz wszystkich spadkobierców, którym spadek przypadł, jak również wysokość ich udziałów, a także stwierdza nabycie przedmiotu zapisu windykacyjnego, wymieniając osobę, dla której spadkodawca uczynił zapis windykacyjny, oraz przedmiot tego zapisu.

Przykładowe brzmienie postanowienia o stwierdzenia nabycia spadku: „Sąd stwierdza, że spadek po Janie Kowalskim zmarłym dnia 5 marca 2019 r. we Wrocławiu, mającym ostatnie zwykłe miejsce pobytu we Wrocławiu, na podstawie ustawy nabyła wprost córka Maria Kowalska w całości”.

Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku może nam pomóc w uregulowaniu spraw po spadkodawcy, np. w banku, księgach wieczystych oraz przed wierzycielem spadkodawcy.

W świetle przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, uczestnikiem postępowania w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku może być każdy zainteresowany. Zainteresowanym w sprawie jest ten, czyich praw dotyczy wynik postępowania. Co do zasady będzie to najbliższa rodzica – małżonek, dzieci, rodzice.

Sąd spadku wydaje postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po przeprowadzeniu rozprawy, na którą wzywa wnioskodawcę oraz osoby mogące wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi i testamentowi. Na rozprawie spadkobierca może występować osobiście albo udzielić pełnomocnictwa adwokatowi. Aby doszło do wydania postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, w Sądzie musi stawić się co najmniej jeden spadkobierca (niekoniecznie wnioskodawca).

Adwokat Joanna Susło
KJS Legal Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu