« Powrót

Niekiedy zdarza się, że rodzic pozbawiony władzy rodzicielskiej chciałby kontaktować się ze swoim dzieckiem. Sytuacja staje się skomplikowana, gdy drugi rodzic – ten, który posiada pełną władzę rodzicielską – nie wyraża na to zgody. Co w takiej sytuacji zrobić?

Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów niezależnie od władzy rodzicielskiej. W razie braku porozumienia rodziców co do sposobu utrzymywania kontaktów z dzieckiem, rozstrzyga o tym Sąd opiekuńczy.

Z powyższego przepisu wynika zatem, że władza rodzicielska jest całkowicie niezależna od kontaktów. Innymi słowy, nie można uzależniać posiadania bądź pozbawienia władzy rodzicielskiej od możliwości kontaktowania się z dzieckiem.

Jeśli rodzic, który posiada władzę rodzicielską odmawia drugiemu umożliwienia kontaktów z ich dzieckiem, ten drugi rodzic może złożyć wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem na podstawie art. 582 Kodeksu postępowania dziecka.

Pytanie do adwokata: czy rodzic dziecka, który chce uniemożliwić drugiemu kontakty z dzieckiem może w tej sytuacji coś zrobić? Jeśli jest to uzasadnione okolicznościami danej sprawy, możliwe jest złożenie wniosku o zakazanie kontaktów z dzieckiem. W takiej sprawie nasi adwokaci pomagają, aby wykazać we wniosku okoliczność wymaganą art. 113 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, a mianowicie, iż utrzymywanie kontaktów z dzieckiem przez rodzica pozbawionego władzy rodzicielskiej poważnie zagraża jego dobru lub je narusza.

Warto również pamiętać, iż postanowienia w sprawach o ustalenie, ograniczenie albo zakazanie kontaktów z dzieckiem mogą być wydane tylko po przeprowadzeniu rozprawy i stają się wykonalne z chwilą uprawomocnienia.

Adwokat Joanna Susło
KJS Legal Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu