« Powrót

Zgodnie z art. 53 Kodeksu Pracy, pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:

  1. dłużej niż 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
  2. dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową;

Przywołany przepis reguluje dopuszczalność rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z uwagi na długotrwałą, usprawiedliwioną nieobecność pracownika w pracy. Wynika to z logicznego założenia, że pracodawca zatrudnia pracowników po to, aby korzystać z ich pracy, a długotrwała nieobecność pracownika w pracy cel ten niweczy.

Warto pamiętać, że dopiero po upływie „okresu ochronnego” pracodawca może rozwiązać umowę o pracę, jednak pod warunkiem, że pracownik nie stawił się do pracy wraz z ustaniem przyczyny nieobecności. Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może nastąpić po stawieniu się pracownika do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności. Przez pojęcie „stawienia się” należy rozumieć przybycie na miejsce świadczenia pracy w gotowości i obiektywnej zdolności jej wykonywania.

Co istotne, jako stawienie się do pracy może być kwalifikowane legalne skorzystanie przez pracownika z ustawowo zadekretowanych uprawnień do nieświadczenia pracy (np. urlopu wypoczynkowego).

Z kolei niewykonanie przez pracownika zgłaszającego swój powrót do pracy obowiązku poddania się badaniom lekarskim, na którego skierował go pracodawca, uzasadnia rozwiązanie stosunku pracy na podstawie art. 53 § 1 pkt 1 lit. b Kodeksu Pracy (zob. wyrok SN z dnia 21 czerwca 2005 r., sygn. akt II PK 319/04).

Warto również wiedzieć, że pracownik nie może otrzymać oświadczenia o wypowiedzeniu umowy w „okresie ochronnym”, tzn. w czasie, kiedy pobiera np. świadczenie rehabilitacyjne. Pracodawca może wręczyć pracownikowi takie oświadczenie dopiero począwszy od 91 dnia, nie wcześniej. Chociaż zdawałoby się, że jest to kwestia tylko techniczna, to Sądy Pracy traktują ją bardzo poważnie i często tylko z tej przyczyny uznają za nieważne oświadczenia pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę.

Kancelaria adwokacka KSJ Legal z sukcesem prowadzi sprawy z zakresu prawa pracy, w tym te dotyczące nieuzasadnionego bądź fikcyjnego wypowiedzenia umowy o pracę. Doradzamy na każdym etapie postępowania, począwszy od sporządzenia opinii prawnej, aż do uzyskania prawomocnego rozstrzygnięcia przed sądem II instancji.

Adwokat Joanna Susło
KJS Legal Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu

Tel. 668-841-990

[email protected]

Adwokat – Wrocław – KJS Legal