Kiedy można domagać się rozwodu?
Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, rozwód to zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Co to w praktyce oznacza?
Zupełność polega na rozpadzie 3 więzi, które powinny łączyć małżonków:
- więzi uczuciowej (wspólne spędzanie czasu, zainteresowania, przywiązanie)
- więzi fizycznej (bliskość fizyczna),
- więzi gospodarczej (wspólne prowadzenie gospodarstwa domowego).
Trwałość rozpadu oznacza natomiast, że nie ma widoków na kontynuowanie pożycia.
Klienci często pytają adwokata rozwodowego: ile czasu musi minąć, by uznać, że rozkład jest trwały? Co do zasady Sądy rodzinne przyjmują, że trwały rozkład to taki, w którym całkowita rozłąka między małżonkami trwa od co najmniej pół roku. Doświadczenie naszych adwokatów w prowadzeniu tego typu spraw pokazuje jednak, że każdy przypadek należy oceniać indywidualnie, a okres rozłąki powinno się odnosić do stażu małżeństwa. Dla przykładu, jeśli małżeństwo trwa od 50 lat, to niekiedy 8 lat „rozłąki” może zostać uznany przez Sąd rodzinny za zbyt krótki, aby uznać, że rozkład pożycia jest całkowicie trwały.
Takie okoliczności jak wspólne uczestniczenie w wyborach, koncertach czy na przyjęciach u znajomych, a także wspólne spożywanie niektórych posiłków i pomoc w czasie choroby nie świadczą o nawiązaniu pożycia małżeńskiego. Trzeba bowiem odróżnić poprawne stosunki między skłóconymi małżonkami, taktowne zachowanie się ludzi, od serdecznych więzów małżeńskich i wzajemnych uczuć małżonków (tak: Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 13 grudnia 1999 r., sygn. akt.: I CKN 294/98).
Rozpad 3 więzi między małżonkami należy w pozwie rozwodowym dokładnie opisać. Jeśli była żona / były mąż jest reprezentowany przez adwokata lub radcę prawnego, warto rozważyć skorzystanie z pomocy profesjonalnego pełnomocnika. Adwokat rozwodowy pomoże w przejściu przez proces sądowy, w tym doradzi w zakresie władzy rodzicielskiej, opieki nad dzieckiem oraz przedstawi propozycję dotyczącą podziału majątku.
Adwokat Joanna Susło
KJS Legal Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu